Jer im se može

»Politički skandali« u Bosni i Hercegovini, naročito oni koji barem kod jednog dijela stanovništva izazivaju moralno zgražanje, liče na zapaljenu slamu: intenzivno gore i kratko traju. Nije bilo drukčije ni sa slučajem dviju studentica Univerziteta u Sarajevu koje su na društvenim mrežama veličale ratnog zločinca. Osim što je ovo »privatno mišljenje« po ko zna koji puta potvrdilo civilizacijski sunovrat jednog balkanskog naroda, afera je dodatno zasoljena istupom ambasadora BiH u Srbiji koji je srbijanskim zvaničnicima zahvalio što su Valentini V. i Slađani T. omogućili nastavak studija u Beogradu. Sasvim očekivano, dio političke klase se usplahirio, ministru vanjskih poslova Elmedinu Konakoviću upućeni su zahtjevi da sankcionira ambasadora Aleksandra Vranješa koga sam nije postavio… i ništa! Priča je već zaboravljena, u očekivanju novog »političkog skandala« (recimo, da se slikama žrtava srpske agresije iz Žepe ilustrira stradanje Srba u akciji »Oluja)… (dalje).

Protiv razvrata, nego šta!

Vrijedno je pohvale što je Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, svejednako osuđujući održavanje Povorke ponosa u Sarajevu (subota, 24. juna 2023, 18.00), u svome saopštenju/apelu preporučio ovdašnjim muslimanima da izbjegavaju nasilje, naime da se ne suprotstavljaju fizički učesnicima Povorke. Inače, saopštenje se po sadržaju ne razlikuje mnogo od onih koje, u drugim sredinama, izdaju istim povodom hrišćanske crkve različitih denominacija, osim što je piscu ovih redova, premda naviklom na munafikluk svake vrste kada je u pitanju bosanski muslimanski subjekt, uši zaparao poziv vjernicima da se distanciraju od svih aktivnosti »kojima se promovira grijeh i razvrat« (dalje).

Debosnizacija Libana?

Ako od prosječnog pripadnika bosanskohercegovačke komentatorske kaste naručite osvrt na zbivanja u šumi, vrlo je vjerovatno da će ovaj pisati o padu pojedinih stabala, ali da se neće zadržavati na jednoj važnijoj činjenici – naime, da šuma raste. To je donekle i shvatljivo: lom i tresak su opisivi »događaji« smješteni u vremenu i prostoru, i o kojima se može izvještavati, dok promjene primjetne samo u dugom trajanju nemaju u sebi ništa atraktivno, a pogotovu senzacionalno… (dalje).

Žrtvovanje žrtve

Nikad nijedan balkanski političar nije bio u izglednijoj prilici da dobije Nobelovu nagradu za mir nego što je danas, potencijalno, Aleksandar Vučić… (dalje).

Dejtonska BiH u 622 riječi

Kako je to više puta isticao lord Jeremy Ashdown, bivši Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu, Dejtonski mirovni ugovor, čiju dvadesetu godišnjicu potpisivanja obilježavamo 14. decembra 2015, imao je glavni i neposredni cilj da zaustavi rat, i u tome je u potpunosti uspio, ali se njegov Aneks IV, poznat kao Dejtonski ustav, pokazao kao najveća smetnja u izgradnji ustavne demokratske države… (dalje).

Pleho, Srbine, balije su uz tebe

1. jula 1992, u ratnom Sarajevu, objavio sam u Oslobođenju tekst s naslovom “Što se više mijenja, to je više isto”, u kome sam analizirao Plat­formu za djelovanje Predsjed­ništva Bosne i Hercegovine u ratnim uslovima predstavljenu javnosti nekoliko dana ranije. Ne dovodeći u pitanje dobre namjere članova Predsjedništva RBiH, prigovorio sam im “istočni grijeh bosanskohercegovačke politike” — neshvatanje nacionalnog pitanja… (dalje).

Amerikanci otkrili Ameriku

Sasvim dobro mogu da zamislim inženjera koji je, polazeći iz nekog neobjašnjivog razloga od “aksioma” da je dva i dva sedam, napravio statički proračun za svoju građevinu… (dalje).

Početna